Kiedy zapraszać na ślub? Kiedy wysyłać zaproszenia ślubne?

Każdy, kto planuje zorganizowanie wesela i ślubu zderza się z koniecznością wręczenia lub wysłania zaproszeń na swój ślub. Wiele osób zastanawia się, kiedy powinno się wykonać ten dość prosty gest, tak, by goście znaleźli odpowiednia ilość czasu na pojawienie się na ślubie, a jednocześnie by nie złamać zasad, które obowiązują w tym względzie. Savoir vivre zaproszenia na ślub obowiązuje bowiem każdą parę bez wyjątku, warto zatem znać podstawowe zasady jakie panują przy zapraszaniu na wesele, by nie popełnić faux pas i nie urazić co bardziej wyczulonych na konwenanse gości.

Jak zapraszać gości na wesele. Co mówić?


Zasada jest prosta. Mówcie bez owijania w bawełnę i prosto. Nie musicie używać sformułowań, jakie znajdują się na samym zaproszeniu, niemniej jednak zaproszenie z użyciem słów wskazujących na półformalny styl jest mile widziane. Możecie zatem powiedzieć, że zapraszacie na swój ślub, podając miejsce i czas jego zawarcia, na koniec dodając, że będzie wam bardzo miło gościć zapraszaną osobę / osoby. Możecie dodać, że bardzo liczycie na ich obecność, z uwagi na łączące was relacje. Z pewnością takie zaproszenie będzie miło odebrane i nie pozostanie bez odpowiedzi.

Kiedy zapraszać na ślub?

Ogólnie zasada dotycząca zapraszania gości na ślub jest bardzo prosta. Powinniście zrobić to dość szybko, lecz nie z bardzo odległym terminem ślubu. Wystarczy, że zaproszenia wyślecie, czy wręczycie na około pół roku do 3 miesięcy przed ślubem. Dlaczego to tak istotne? Zbyt wczesne wysłanie zaproszenia może spowodować, że zapraszany gość zapomni zupełnie o waszym ślubie, czy też zapomni, by dać wam odpowiedź zwrotną, czy pojawi się na ślubie i weselu. Z kolei zbyt późne wręczenie zaproszenia może spowodować, że zapraszani goście nie będą w stanie pojawić się na uroczystości lub zwyczajnie obrażą się, i nie będą chcieli przyjechać. Żeby uniknąć takich właśnie scenariuszy, koniecznie przestrzegajcie tych terminów.

zabawne zaproszenie ślubne z parką

Zarezerwuj termin, czyli co przed zaproszeniem ślubnym

Skoro wiadomo już, ile wcześniej wysłać zaproszenie ślubne, warto przy okazji zwrócić uwagę na formę zaproszenia, która przywędrowała do nas z zachodu. To tak zwane „zarezerwuj datę”, z angielskiego: save the date. Jest to forma informowania przyszłych gości ze sporym wyprzedzeniem o terminie ślubu. Można wysłać taką właśnie informację przed wysłaniem właściwego zaproszenia, zwłaszcza zaś do osób mieszkających w dość sporej odległości od was, a które koniecznie chcecie zobaczyć na swoim ślubie.

Zaproszenia ślubne – kiedy rozdawać?

Podobnie jak w przypadku wysyłania zaproszeń pocztą, także i w tym przypadku należy zrobić to z wyprzedzeniem. Jeśli zastanawiacie się, kiedy można je wręczać, zróbcie to w tym samym mniej więcej czasie, co wysłanie ich tradycyjną pocztą. Przede wszystkim dlatego, że do odwiedzenia będziecie mieć zapewne sporą ilość osób, które chcecie zobaczyć na swoim ślubie. Zacznijcie więc wręczanie zaproszeń ślubnych na około 4-5 miesięcy przed ślubem, tak, by spokojnie na 3 miesiące przed planowanym wydarzeniem wszyscy wasi goście byli już zaproszeni.

różowe zaproszenie ślubne z teksturą

Czy wypada wysłać zaproszenie na ślub pocztą?

Odpowiedź może was zaskoczyć. I tak, i nie. Jeśli zapraszani goście mieszkają od was o rzut beretem, wysłanie do nich zaproszenia pocztą będzie zdecydowanie nie na miejscu. Takie osoby winniście odwiedzić i zaprosić osobiście. W przypadku osób mieszkających od was w pewnej odległości, możecie śmiało wysłać do nich zaproszenie drogą pocztową. Nie zapomnijcie jednak, by zaprosić ich również telefonicznie jeśli macie taką możliwość. Kontakt osobisty zawsze jest milej widziany, niż dość bezpłciowa forma zapraszania przez telefon.

Komentarze

No comment at this time!

Zostaw komentarz