Kogo zaprosić na ślub cywilny?

Ślub cywilny to jedna z możliwości, jakie wybiera para młoda na sposób w jaki zawrą związek małżeński. Część par z rozmaitych względów, czy to światopoglądowych, czy to ekonomicznych bądź też ze względów formalnych wybiera właśnie tę formę zawarcia związku, a w związku z tym zastanawiają się kogo zaprosić na ślub cywilny. Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, choć nie spodziewajcie się jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko, łącznie z listą gości jest kwestią indywidualną pary. 

Skromny ślub cywilny


W zależności od tego, czy zamierzacie wziąć ślub cywilny z organizowaniem wesela, czy raczej stawiacie na skromny ślub cywilny, od tego zależeć będzie wasza lista gości. Jeśli waszym zamierzeniem jest zorganizowanie skromnego ślubu, wówczas na liście znaleźć powinni się wyłącznie najbliżsi. Zaprosić powinniście więc rodziców i wasze rodzeństwo, dziadków oraz opcjonalnie najbliższych przyjaciół. Opcjonalnie to właśnie was najbliżsi przyjaciele mogą zostać waszymi świadkami, których nie może oczywiście zabraknąć na waszym ślubie.


Zaproszenia na ślub cywilny z pompą


To, że nie bierzecie ślubu w kościele, nie oznacza iż nie możecie zorganizować hucznego przyjęcia weselnego. Powodów dla których zdecydowaliście się wziąć taki właśnie ślub, a nie tradycyjny w kościele z białą suknią, wcale nie oznacza, że musicie rezygnować z rzeczy, które są charakterystyczne dla ślubów kościelnych. Możecie śmiało założyć zarówno białą suknię, jak i zorganizować wystawne przyjęcie weselne. Kogo zatem zaprosić na ślub cywilny? Kogo chcecie. Podobnie jak w wypadku skromnego ślubu cywilnego niech będą to rodzice, rodzeństwo i dziadkowie. W dalszej kolejności bliższa rodzina oraz znajomi i przyjaciele.

zabytkowy samochód ślubny


Czy zaproszeni goście zmieszczą się w sali urzędu stanu cywilnego?


Jeśli myślicie, że na waszym ślubie cywilnym nie pomieszczą się wszyscy zaproszeni goście, nie martwcie się. Z reguły w salach tych znajduje się sporo miejsc siedzących, dzięki czemu wszyscy goście będą mieli możliwość uczestniczenia w wydarzeniu. Jeśli lista gości jest długa, a sala niewielka, wasi goście mogą spędzić kilka chwil na stojąco, co nie umniejszy w żadnym wypadku rangi wydarzenia. Z reguły ślub cywilny trwa dość krótko, dzięki czemu goście na pewno nie zdążą się zmęczyć.


Czy zapraszać chrzestnych na ślub cywilny?


W przypadku kwestii zapraszania chrzestnych na ślub cywilny, odpowiedź zależy wyłącznie od was. Jako że ślub cywilny nie jest uroczystością związaną z kościołem, nie musicie zapraszać na nią chrzestnych. Niemniej jednak, jeśli są oni wam bardzo bliscy, warto, by taki zaproszenie trafiło w ich ręce.


Komentarze

No comment at this time!

Zostaw komentarz