Kogo zaprosić na wesele – kogo trzeba a kogo wypada

Rodzinne i towarzyskie koneksje narzucają kogo należy, a kogo trzeba prosić na wesele. Choć wiele osób organizujących ślub może wewnętrznie burzyć się z tego powodu, niemniej jednak konwenanse mają ogromne znaczenie przy tego typu uroczystościach. A jako że jesteśmy istotami społecznymi powinniśmy wziąć pod uwagę etykietę i zastosować się do niej.


Rodzina bliższa i dalsza


Sprawa kogo prosić na wesele jest bardzo prosta w przypadku bliskich krewnych. Bezwzględnie należy zaprosić członków swojej najbliższej rodziny, bowiem jest to dla nich tak samo ważna uroczystość, doniosła i niepowtarzalna, jak dla pary młodej. Kogo uznać można za najbliższą rodzinę? Bezwzględnie są to rodzice, dziadkowie i rodzeństwo. Tych powinniśmy uwzględnić bezwarunkowo. Obok nich istnieje rodzina dalsza, a zatem krewni z linii bocznych, tj. wujostwo, kuzynostwo, i ich rodziny. Kryterium pokrewieństwa nie jest już dzisiaj głównym wyznacznikiem wysłania zaproszenia ślubnego. Luźno podchodzimy do tego zwłaszcza w przypadku dalszych krewnych.

białe klasyczne zaproszenie ślubne z ornamentem


Przyjaciele i znajomi


Jeśli organizujecie większe wesele, z pewnością na liście gości powinni znaleźć się wasi przyjaciele oraz dobrzy znajomi. Kwestią konieczną do przemyślenia jest, czy zapraszać będziecie dalszych znajomych, z którymi łączą was raczej luźniejsze stosunki. Jeżeli są to rzeczywiście dość przypadkowe relacje, nie musicie czuć się zobowiązani zapraszaniem takich osób. Wówczas możecie wysłać do nich powiadomienie o swoim ślubie lub całkowicie pominąć tę czynność. Im luźniejsza relacja, tym mniej czujcie się zobowiązani do formalnych zachowań względem swoich znajomych.

czarno-białe zaproszenie ślubne z grubą wstążką


Kogo zaprosić na ślub cywilny


Zasadniczo na ślub cywilny zaprosić powinno się te same osoby, co na ślub kościelny oraz na przyjęcie weselne. Zaproszenie powinni zatem otrzymać rodzice państwa młodych, krewni, bliscy znajomi, ewentualnie dalsi znajomi. Ślub cywilny jest równie uroczysty i ważny, jak ślub brany w kościele.


Kogo z pracy zaprosić na wesele


Zasadniczo nie ma obowiązku zapraszania znajomych z pracy na własne wesele. Niemniej jednak, jeśli ze swoimi kolegami z pracy żyjecie w dobrych relacjach i są to bliskie wam osoby, warto, by wzięli oni udział w tej ważnej dla was uroczystości. Najczęściej na wesele zapraszani są najbliżsi współpracownicy, z którymi spędza się najwięcej czasu. Często zaprasza się również bezpośredniego przełożonego, choć w tym przypadku wszystko zależne jest od wiążących was relacji. Jeśli zapraszacie wszystkich kolegów ze swojego działu, koniecznie musicie zaprosić w takim przypadku i szefa, by nie czuł się pominięty i by nie popełnić nietaktu w postaci braku zaproszenia tylko dla niego / dla niej. Warto pamiętać, iż zapraszając kolegów z pracy możecie, choć nie musicie zapraszać ich ze współmałżonkiem. Niemniej jednak będzie to zawsze miło widziane.

romantyczne zaproszenie ślubne ze srebrną klamrą


Konflikt w rodzinie a wesele


Kolejnym pytaniem, jakie nasuwa się parom planującym ślub jest, czy zapraszać na wesele krewnych z najbliższej rodziny, które są ze sobą skonfliktowane. Nie ma tu jednej, uniwersalnej i dobrej dla wszystkich odpowiedzi. Najlepiej byłoby zaprosić je obie, dbając jednak o to, by na stołach znalazły się winietki, a tym samym aby te osoby nie siedziały blisko siebie. Możecie jednak pominąć też zaproszenie którejś z osób, jeśli uważacie, że pomimo zajmowania odległych od siebie miejsc, mogą one zepsuć atmosferę ślubną. W przypadku jeśli chodzi o członków dalszej rodziny, możecie w takiej sytuacji nie zaprosić obydwu osób, jeśli są one ze sobą w jawnym konflikcie.


Czy zapraszać sąsiadów na wesele?


Kolejną, ostatnią już kwestią dotyczącą tego, kogo prosić na wesele jest, czy zapraszać na wesele sąsiadów. Wszystko zależy, jak bardzo bliscy są to sąsiedzi. Jeśli znacie się jak przysłowiowe łyse konie i żyjecie w przyjaznych relacjach, wówczas z pewnością zaproszenie sąsiadów będzie wskazane. W przypadku jednak kiedy łączą was raczej luźne stosunki, lub jedynie kłaniacie się sobie, wówczas zapraszanie sąsiadów nie ma najmniejszego sensu. Możecie jednak po swoim weselu zanieść im ciasto weselne, by pokazać im, że zależy wam na dobrych relacjach sąsiedzkich.

Prezentacja zaproszeń ślubnych firmy zapi.pl

Komentarze

No comment at this time!

Zostaw komentarz