8 elementów, które trzeba uwzględnić podczas projektowania i wysyłania zaproszeń

Projektując ślubną papeterię, a zwłaszcza ślubne zaproszenia nie zapominaj o podstawach, które są jednym z najważniejszych elementów mających wpływ na całość wykonania. Choć to w dużej mierze drobiazgi, są to drobiazgi o duży  znaczeniu. Prośbę o uczestniczenie w waszym wspólnym święcie można sformułować na wiele sposobów. Każdy odzwierciedlić może styl okazji oraz czas w jakim bierzecie ślub. Ważne jest, by wybrany do tego celu sposób uwzględniał zasady etykiety, a Wy czuć macie się w nim dobrze. Oto 8 elementów, które trzeba uwzględnić podczas projektowania zaproszenia.

Jeden: Lista gości

Stwórz listę gości, zaczynając od nazwisk osób najważniejszych. Tradycyjnie są to rodzice i rodzeństwo państwa młodych. Rozwój struktur rodzinnych i dynamiki finansowej często sprawia, że tworzenie listy gości jest najtrudniejszą częścią całego procesu, dlatego postępuj zgodnie z formatem, który najlepiej pasuje do Twojej sytuacji.

Dwa: Sposób zaproszenia

Najbardziej tradycyjne są dwa sposoby formułowania treści zaproszeń, które wskazują na to, iż ceremonia odbędzie się w urzędzie stanu cywilnego lub w kościele. Jednak dziś coraz popularniejsze stają się nieformalne sposoby na formułowanie treści zaproszenia. Upewnij się, że niezależnie od rodzaju formy jaką wybierzesz Twoi goście zaproszeni będą na ślub oraz na przyjęcie weselne (lub tylko na sam ślub).

Przykładowe formuły:

Mamy zaszczyt zaprosić na uroczystość zaślubin

lub

mamy honor zaprosić na złożenie przysięgi małżeńskiej

lub

(nieformalne): Zapraszamy Was wraz z dziećmi na przyjęcie weselne

Trzy: Państwo Młodzi

Ponieważ Państwo Młodzi to gwiazdy wydarzenia, ich imiona i nazwiska winny znaleźć się w oddzielnych wierszach. Nazwiska powinny zostać połączone za pomocą odpowiedniego przyimka. Jeśli gospodarzami przyjęcia będą też rodzice Państwa Młodych należy uwzględnić w zaproszeniu także ich. Pamiętajcie, że wpisując nazwiska Państwa Młodych nie wpisujemy obok nich tytułów grzecznościowych Pan, Pani, a wyłącznie same imiona i nazwiska.

Cztery: Data i godzina

Nie martw się o to, że Twoi goście pomylą godzinę 18 z 6 rano. To niemożliwe! Nie musisz więc robić dopisku, że ślub odbędzie się o godzinie 6 wieczorem. Łatwiej użyć po prostu formy: o 18:00. Wpisując datę wydarzenia nie pomijaj roku, bo w polskiej tradycji nie mamy zwyczaju wcześniejszego wysyłania tzw. reserve the date, dlatego rok jak najbardziej powinien znaleźć się na zaproszeniu.

Tradycyjnie daty wydarzenia wypisywane są słownie. Jednak coraz częściej pary decydują się na stosowanie cyfr, co jest bardziej nowoczesną praktyką. Nie jest ona jednak tak popularna, jak tradycyjna forma wypisywania dat na zaproszeniach.

Pięć: Miejsce

Tradycyjnie wypisując zaproszenia nie wpisywało się na nie adresów kościołów, innych miejsc kultu, czy popularnych lokalizacji. Ostatnio jednak jest to mniej popularne i adresy jednak z reguły są wpisywane dla ułatwienia gościom odnalezienia lokalizacji. Na końcach linii nie należy używać przecinków. Współcześnie jeśli wpisywane są adresy, nie ma potrzeby dopisywania kodu miejscowości – adres na zaproszeniu nie służy przecież do wysyłki, a jedynie do pomocy w umiejscowieniu przez gości waszego wydarzenia.

Sześć: Przyjęcie weselne

Jeśli ceremonia zaślubin oraz przyjęcie weselne odbywają się w tym samym miejscu, można wysłać informację na jednym zaproszeniu. W przypadku, gdy będą one w innych miejscach, warto zastosować oddzielne karty zaproszeń. Niedopuszczalne jest, by w przypadku gdy uroczystość zaślubin oraz weselna odbywają się w jednym miejscu zapraszać gości tylko na ceremonię złożenia przysięgi małżeńskiej.

Siedem: Linia R.S.V.P. lub karta R.S.V.P.

Warto na zaproszeniu zawrzeć prośbę o udzielenie przez zapraszanych gości odpowiedzi na zaproszenie. Pozwoli wam to zaplanować wesele w prosty sposób, dzięki uzyskaniu informacji ile osób będziecie gościć na przyjęciu.

Prośba o odpowiedź na zaproszenie nie jest typowa dla ślubnej etykiety, jednak jej pominięcie może okazać się ryzykowne.

R.S.V.P. na zaproszeniu – zamieszczana jest w lewym dolnym rogu. Podać można też numery telefonów, adres korespondencyjny, i inne dane, które ułatwią gościom kontakt z młodą parą.

Odrębna karta z prośbą o odpowiedź – tradycyjna wersja jest pustą kartą, która zawiera tylko miejsce na imię / nazwisko gościa lub też opcjonalnie dopisek w stylu "Proszę daj nam znać, czy do nas dołączysz", z miejscem na wpisanie swoich danych.

Osiem: Specjalne szczegóły

Jeśli masz istotne informacje dotyczące weselnego przyjęcia, czy ślubu koniecznie napisz wiadomość swoim gościom. Może być to chociażby informacja, że przyjęcie weselne rozpoczyna się od uroczystej kolacji (co oznacza, że nie przewidziano obiadu), jeśli chcesz by goście założyli odpowiedni strój również użyj specjalnej karty. Możesz poprosić np. o założenie czegoś niebieskiego przez wszystkie panie, czy czarnego krawata przez panów, itp. Tego rodzaju wkładki do zaproszeń możesz dołożyć w dowolnym miejscu do koperty.

Komentarze

No comment at this time!

Zostaw komentarz