„Repondez s’il vous plaît”, czyli słowo o potwierdzaniu przybycia na ślub

Organizacja ślubu to nie tylko same przyjemności – to również, a może przede wszystkim myślenie o kosztach. Nic więc dziwnego, że zapraszając gości na wesele, posiłkujemy się zaproszeniami na których zamieszczany jest zwrot RSVP, który oznacza prośbę o odpowiedź na zaproszenie.

RSVP w praktyce

Prośba o potwierdzenie zamieszczana jest w dwojaki sposób. Jeszcze do niedawna najczęściej wykorzystywany był zapis na zaproszeniu w postaci RSVP, który sugerował zapraszanym gościom, iż powinni oni poinformować organizatora wesela o pojawieniu się na przyjęciu. W praktyce wyglądało to jednak naprawdę różnie, dlatego w ostatnich latach popularność święci przede wszystkim wkładka na której zawarte są wszelkie informacje dotyczące potwierdzania przybycia.


Wkładka z prośbą o potwierdzenie przybycia


Wkładka RSVP powinna zawierać szereg przydatnych informacji – zarówno dla gości, jak i państwa młodych. Są to zatem dane dotyczące możliwości kontaktu z narzeczonymi (telefon, e-mail, etc.), czy termin do którego potwierdzić należy przybycie na ślub. Informacje te przydatne są zarówno jednej, jak i drugiej stronie, pozwalają bowiem zorientować się Państwu Młodym jaką ilość gości będą podejmować, zaś zaproszonym osobom informacje te ułatwią podjęcie decyzji co do pojawienia się na weselu.


Dobry obyczaj


Jeśli na zaproszeniu widnieje wzmianka RSVP, wówczas koniecznie należy potwierdzić swoją obecność na przyjęciu weselnym. Wynika to z etykiety, gdyż użycie tego zwrotu zobowiązuje gościa do podania takiej właśnie informacji.
W przypadku, gdy na zaproszeniu brak takiej formułki, dobrze jest poinformować mimo to gospodarzy przyjęcia o obecności (lub nieobecności) na przyjęciu i ślubie.


Przykładowe teksty z prośbą o potwierdzenie przybycia


Istnieje bardzo wiele formułek dotyczących prośby o potwierdzenie obecności. Jeśli nie jest to zwrot RSVP, a karta dołączona do zaproszenia, zwykle zamieszczane są zwroty brzmiące:
- Prosimy Szanownych Państwa o potwierdzenie swojego przybycia do dnia…
Anna nr tel.
Krzysztof nr tel.
- Będziemy wdzięczni za potwierdzenie swojej obecności na przyjęciu weselnym w terminie do…
Anna, tel.
Krzysztof, tel.
- Prosimy o wcześniejsze powiadomienie o przybyciu na przyjęcie weselne do dnia…
Anna Kowalik tel.
Krzysztof Kowalski tel.


Komentarze

No comment at this time!

Zostaw komentarz